szukaj: z Glamki.pl
sklep online
Proste sposoby na usunięcie plam z potu i antyperspirantu.

Usuwanie plam. Jak usunąć plamy z potu i antyperspirantu?

Najważniejsze przy wywabianiu trudnych plam z ubrań jest natychmiastowe działanie. Zawsze reaguj zanim plamy wnikną w tkaninę, gdyż wtedy łatwiej będzie ci je wywabić. Podobnie postępuj z plamami z potu i antyperspirantu.

Tagi: plamy po antyperspirancie, plamy po antyperspirantach, plamy z potu na koszuli, plamy z potu wywabianie, żółte plamy pod pachami

Usuwanie plam. Jak usunąć plamy z potu i antyperspirantu?

Ślady po antyperspirancie tworzą się zarówno na bialych, jak i na czarnych ubraniach.

fot: BULLS

Białe plamy na ciemnych bluzkach i koszulkach i żółte plamy na ubraniach jasnych to efekt współdziałania naszego potu z zapobiegawczymi składnikami antyperspirantu. Żeby zmniejszyć ryzyko powstawania takich plam powinnaś zakładać bluzkę po wyschnięciu antyperspirantu. Najlepszym sposobem na pozbycie się takich plam jest zapieranie ich bezpośrednio po zdjęciu bluzki, lub tuż przed włożeniem jej do pralki. Możesz też zastosować specjalne wkładki antypodowe, które są cieniutkie i niewidoczne, a jednocześnie chronią ubrania przed tymi przykrymi zabrudzeniami. Jeżeli chcesz wywabić już powstałe plamy ze swoich ulubionych ubrań nie musisz stosować wybielaczy i odplamiaczy. Przedstawiamy domowe sposoby na usunięcie plam z potu i antyperspirantu z bluzek i koszul.

Usuwanie plam z białych koszul i bluzek

Na tych ubraniach antyperspirant pozostawia nieestetycznie wyglądające żółte plamy pod pachami, które są bardzo trudne do usunięcia. Jest jednak kilka domowych sposobów, które możesz wykorzystać usuwając plamy po antyperspirancie z białych koszul i koszulek.

  • Sporządź pastę z kilku łyżeczek soli i sody oczyszczonej (ilość w zależności od wielkości plamy) oraz odrobiny wody. Następnie nałóż pastę na plamę, pozostaw na 15 minut, następnie spłucz i namocz ubranie. Wypierz bluzkę w pralce.
  • Sporządź roztwór z wody utlenionej (3%) i ciepłej wody w proporcji 1 do 3. Do roztworu dołóż kropelkę amoniaku i ćwierć łyżeczki octu, namocz plamę roztworem, a po kilkunastu minutach spłucz i wypierz w pralce.
  • Natrzyj plamy pastą do zębów, której głównym składnikiem jest soda oczyszczona. Po kilku minutach wypłucz pastę i wypierz jak zwykle.
  • Sporządź roztwór z amoniaku i letniej wody (1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody) i zapierz plamę płatkami mydlanymi i tym roztworem. Następnie upierz jak zwykle.

Usuwanie plam z ubrań kolorowych

W przypadku ubrań kolorowych powinnaś postąpić zupełnie inaczej, gdyż wymienione wyżej sposoby mogą niestety wywabić kolor. Jednak i w tym przypadku mamy dla ciebie kilka rad.

  • Na większość plam pomaga roztwór wody i octu, w proporcji 1:1. Najpierw przetrzyj plamę ściereczką zamoczoną w przygotowanym roztworze, następnie przepłucz bluzkę i upierz jak zwykle.
  • Ubrania z kolorowej bawełny odplamisz piorąc je w wodzie z octem. Musisz jednak zachować odpowiednie proporcje, na 3 litry wody przypadają bowiem 4 łyżeczki octu.
  • Tkaniny jedwabne odpierzesz mocząc kilka minut plamę w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Następnie przez kolejne kilka minut mocz ją w wodzie z dodatkiem amoniaku.

Pamiętaj jednak, że zanim podejmiesz próbę usuwania plam wypróbuj wybraną przez siebie metodę na niewidocznym skrawku ubrania, żeby upewnić się, że nie zniszczysz swojego stroju.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 22.08.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
POZNAJ NAJGORĘTSZE TRENDY SEZONU PODCZAS SEPHORA TREND REPORT!
POZNAJ NAJGORĘTSZE TRENDY SEZONU PODCZAS SEPHORA ...

Rusza jesienna odsłona Sephora Trend Report. To jedno z najgorętszych wydarzeń w stolicy, które na stałe wpisało się już w harmonogram obowiązkowych wydarzeń wszystkich miłośników mody i trendów. Podczas trzech dni pełnych ...

MISS SPORTY - makijażowe nowości 2014
MISS SPORTY - makijażowe nowości 2014

W kosmetyczce MISS SPORTY znajduje się wszystko to, czego młode dziewczyny potrzebują do wykonania czarującego makijażu. Pielęgnacyjne podkłady, pudry, korektory oraz specjalistyczne odżywki do paznokci pomagają rozwiązać urodowe problemy. Lśniące błyszczyki, kolorowe ...

Somersby Party like a Lord – impreza, która rozpali słońce!
Somersby Party like a Lord – ...

W ostatnią sobotę września w warszawskim Instytucie Wysokich Napięć odbędzie się najbardziej szalona i nieszablonowa impreza! Do swojego ekscentrycznego świata Lord Somersby zaprosi ponad dwa tysiące szacownych gości, zwycięzców konkursu Somersby Party ...