szukaj: z Glamki.pl
sklep online

Mieszkaj kolorowo

Kolory mają decydujący wpływ na nasze samopoczucie, są postrzegane szybciej niż faktury i kształty. Dlatego warto dokładnie się zastanowić, w jakie barwy ubierzemy nasze mieszkanie.

Tagi: barwy, farby, kolory, malowanie ścian, mieszanie farb, wnętrza

Mieszkaj kolorowo

Barwy ścian silnie oddziaływują na nasz nastrój, dlatego musimy być zdecydowani i świadomie wybrać odpowiedni kolor

fot: BENJAMIN MOORE

Odczuwanie barw

Dlaczego dobrze odpoczywamy w zielonym lesie albo nad niebieską wodą? Dlaczego czerwony pobudza umysł, a pomarańczowy orzeźwia? Kolory oddziałują na emocje, wpływają na nastrój, na podejmowane decyzje. Nie bez powodu manipuluje się nimi w kampaniach reklamowych i wykorzystuje do leczenia w terapiach. Ich wybór w domu nie może być więc przypadkowy. Odpowiedni kolor ścian i detali pozwoli nie tylko ukryć mankamenty wnętrz, ale przede wszystkim stworzyć określony nastrój i atmosferę. Od nich bardzo wiele zależy: czy pomieszczenie będzie ciepłe i przytulne, czy raczej chłodne i przestrzenne. Ktoś, kto ma problemy z zasypianiem, może sobie pomóc, malując sypialnię na stonowane, zimne kolory, które mają działanie uspokajające. A chcąc pobudzić się do pracy – malując kącik z biurkiem w żywych barwach. Niektóre biura maklerskie mają w swoim wystroju wnętrz czerwone elementy, tak by pracownicy nie mieli problemów z koncentracją.

W zgodzie z naturą

Malując wnętrza, nie powinniśmy gonić za modą, ale raczej dobierać kolory do swojego temperamentu i własnych upodobań. To my będziemy wśród nich przebywać. Akceptacja barwy to sprawa bardzo indywidualna. Znaczenie ma tu także płeć i wiek. Ten sam kolor dla jednych jest radosny i zachwycający, innych denerwuje napastliwą krzykliwością. Kobiety często lubią wrzosy, mężczyźni natomiast rzadko wybie­rają te odcienie. Osoby impulsywne źle zniosą mocne czerwienie, bo działają na nie prowokująco. Wolą wnętrza spokojne i przestrzenne. Natomiast osoby spokojne często chętnie stosują odważne rozwiązania kolorystyczne. Projektanci wnętrz zasypują nas coraz to nowymi pomysłami w zestawianiu barw, ale może się okazać, że będziemy się w nich źle czuć. Poza tym moda zmienia się bardzo szybko i chcąc być na czasie, musielibyśmy robić remont co roku. A przecież malujemy wnętrza zazwyczaj raz na kilka lat.

Trudny wybór

Komponowanie kolorów nie jest łatwe. Z pomocą przychodzą producenci, którzy tworząc palety barw, opracowują pewną grupę kolorów, które zestawione ze sobą będą zawsze współgrać. Karta składa się zwykle z kilku kompozycji, które oparte są na współczesnej modzie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji postarajmy się oswoić z wybranymi kolorami. Można spróbować sobie wyobrazić, jak kolor będzie wyglądał na ścianach, lub powiesić kawałek materiału o tej barwie, ewentualnie kupić próbkę i pomalować nim kawałek ściany. Sprawdźmy, jak czujemy się z kolorem, jak dany odcień wygląda oświetlony przez poranne słońce i światło lampy. Warto też zwrócić uwagę na położenie pomieszczenia względem kierunków świata. Pokoje po północnej, niedoświetlonej stronie domu dobrze jest wypełnić ciepłymi kolorami – morelowymi, brzoskwiniowymi czy żółtymi. Sufity lepiej wtedy ozdobić farbą o ton czy dwa jaśniejszą od koloru ściany. Najciemniejszy odcień danego koloru pasować będzie jedynie do framug i listew wykończeniowych. Różne odcienie koloru uzyskuje się, „łamiąc” czystą barwę domieszką bieli lub czerni.

Autor:

Zdjęcia: BENJAMIN MOORE

Publikacja: 12.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Pierwsze w Europie Miasto Mody – PTAK FASHION CITY - otwiera swoje bramy!
Pierwsze w Europie Miasto Mody – ...

Międzynarodowe Targi Mody Ptak EXPO oraz otwarcie pierwszego w Europie Miasta Mody – PTAK FASHION CITY to najważniejsze wydarzenia tego roku w branży modowej w Polsce. Ich pomysłodawcą oraz fundatorem jest Antoni Ptak.

Seks tantryczny sposobem na urozmaicenie życia intymnego [WIDEO]
Seks tantryczny sposobem na urozmaicenie życia ...

Tantryzm to pojęcie z pogranicza religii i filozofii. Jest to tradycja duchowego rozwoju, która zakłada możliwość szybkiego osiągnięcia wyzwolenia z kręgu wcieleń, nierzadko poprzez przekraczanie ogólnie przyjętych norm. Silnie akcentowana jest tam ...

Festiwal ORIGINAL SOURCE UP TO DATE
Festiwal ORIGINAL SOURCE UP TO DATE

Uczniowie we wrześniu wracają do szkoły, a Original Source, niczym bumerang, wraca na białostocki festiwal Original Source Up To Date! Na Wasze pytanie: Jak będzie? Odpowiadamy: nierutynowo, mega kolorowo i iście muzycznie ...